Egzamin Regionalny - opis
Kurs Pomocnika Instruktora PZN jest zakończony egzaminem wewnętrznym. Szkoła Narciarska - organizator kursu stwierdza fakt należytego przygotowania absolwenta kursu do odbycia właściwego egzaminu. Regionalizacja egzaminów ma na celu wyrównanie poziomu oceniania. Egzaminy Regionalne przeprowadzane są przez Komisję Egzaminacyjną Stowarzyszenia.
Egzamin składa się z dwóch części:
I CZĘŚĆ
- jeden przejazd slalomu na czas z możliwością jego powtórzenia w przypadku niezaliczenia przejazdu pierwszego.
Uzyskany w slalomie czas przejazdu jest przeliczany wg "zasad ogólnych" na punkty. Czas wzorcowy nie może być krótszy niż 25 sekund.
II CZĘŚĆ
- ocenianej jazdy technicznej,
w jeździe technicznej oceniane są cztery wybrane przez Komisję elementy techniki (dwa kątowe: łuki płużne i skręt z pługu oraz dwa równoległe wybrane przez komisję egzaminacyjną spośród: skrętu równoległego ślizgowego, NW, równoległego długiego i śmigu), - instruowanie z zakresu stopnia podstawowego Programu Nauczania SITN PZN poszerzonego o skręt z pługu, ześlizgi, skręt dostokowy.
Aby zdać egzamin i uzyskać stopień Pomocnika Instruktora PZN należy osiągnąć co najmniej:
- - uzyskanie minimum 24 pkt. z jazdy technicznej,
- - uzyskanie minimum 6 pkt. z instruowania elementów techniki jazdy,
- - uzyskanie czasu przejazdu slalomu nie gorszego niż 125% czasu obliczeniowego, czyli minimum 6 pkt.
Możliwe jest uzupełnienie jednego brakującego punktu w slalomie, 2 punktami w jeździe technicznej (tzn. 5 pkt. slalom - 26 pkt. jazda techniczna, 5,5 pkt. slalom – 25 pkt. jazda techniczna).
Nieuzyskanie minimum z którejkolwiek części egzaminu powoduje konieczność jego powtórzenia w całości.
Dla kobiet stosuje się przelicznik czasowy zgodny z zasadami ogólnymi (współczynnik 1,05). Egzamin można powtarzać dowolną liczbę razy w sezonie, w którym ukończyło się kurs oraz w następnym sezonie.
Po zdaniu Egzaminu Regionalnego zostaje się obligatoryjnie członkiem Stowarzyszenia Instruktorów
i Trenerów PZN.
Ważność uzyskanego stopnia i uprawnień Pomocnika Instruktora PZN po zdaniu egzaminu wynosi 3 lata. W ciągu tego okresu Pomocnik Instruktora powinien przystąpić do kursu instruktorskiego. Jeżeli to nie nastąpi, musi odtworzyć uprawnienia podczas unifikacji. W ten sposób uzyskuje się prolongatę ważności stopnia na okres kolejnych 3 lat.
Opłata egzaminacyjna: 160 zł
Warunki przystąpienia do egzaminu regionalnego:
- Zgłoszenie do Organizatora egzaminu (SN) najpóźniej w przeddzień egzaminu.
- Przyjęcie na egzamin następuje po okazaniu "Indeksu" (ze zdjęciem) lub legitymacji państwowego stopnia instruktorskiego (instruktora rekreacji lub sportu ze specjalnością narciarstwo) wydane przez Ministra Sportu lub Akademie Wychowana Fizycznego.
UWAGA: legitymacje IRR wydawane były przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Rektorów AWF do roku 2011, a IS do czasu deregulacji tj. roku 2013. Stopień IRR wyeliminowała Ustawa o sporcie z 2010 roku. Legitymacje IRR wydawane po 2011 i IS po 2013 przez podmioty gospodarcze nie są honorowane przez organizatora ER. - Wymagany kask; zalecane ochraniacze na dłonie i golenie.
Aktualizacja na sezon 2022/2023 Wytyczne szkolenia str.113, Kraków, 22.10.2022 r.
Organizator może ograniczyć ilość uczestników egzaminu do jedynie 50 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń u organizatora egzaminu.
Więcej>>Regulamin ER