Instruktor Wykładowca PZN - funkcja w SITN-PZN - poziom 5
Instruktor Wykładowca PZN – to Instruktor PZN, członek Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa, który z racji posiadanych kompetencji dydaktycznych, wysokich umiejętności technicznych jazdy na nartach oraz kompleksowej wiedzy z zakresu sportów śnieżnych, prowadzi szkolenia kadrowe, ucząc przyszłych instruktorów. Swoją postawą stanowi wzór do naśladowania.
Instruktor Wykładowca PZN jest stopniem funkcyjnym, osoba posiadająca ten stopień pracuje na rzecz Stowarzyszenia, realizując ustalone wytyczne szkoleniowe. Funkcja wykładowcy podlega weryfikacji i jest zależna od aktywności w działaniach statutowych SITN.
PROCEDURA UZYSKANIA STOPNIA IW PZN
Rozpoczęcie drogi do otrzymania uprawnień do szkolenia kadry następuje po minimalnie 5-letnim okresie posiadania stopnia Instruktora PZN i 5-letniej pracy w charakterze prowadzącego szkolenie grupowe i indywidualne na różnym poziomie zaawansowania, potwierdzonej w rocznych sprawozdaniach Licencjonowanych Szkół Narciarskich. Niezbędne jest przedstawienie opinii o kandydacie wystawionej przez IW kierownika wyszkolenia LSN (ważne 3 lata).
Ocena techniki jazdy na nartach w aspekcie sportowym i demonstracyjnym następuje pod- czas MPI. Kandydat zobligowany jest uzyskać wymagane minimum (odpowiednio 8,5 pkt – średnia z 3 najlepszych przejazdów GS uzyskanych przez IW oraz. 8,5 pkt ze wszystkich ocenianych ewolucji) przez 2 z 5 kolejnych lat. Obowiązkowe jest również trzykrotne uczestnictwo (w okresie pięcioletnim) w sprawdzianach na współczynniki i osiąganie przeliczników na poziomie minimum 0,90 w SL i GS (w przypadku kobiet uwzględniając przeliczniki).
W sezonach 2018/2019?? i 2019/2020 kandydat może warunkowo realizować dalszą procedurę ubiegania się o stopień funkcyjny spełniając wymienione powyżej wymogi w zakresie jazdy sportowej i technicznej tylko w jednym sezonie. Przed terminem obrony zobowiązany jest jednak wypełnić te wymogi łącznie w trzech sezonach.
Konieczne jest również uczestnictwo w tym czasie w przynajmniej jednej unifikacji oraz jednych warsztatach KE.
Sprawdzenie umiejętności ustawiania SL i GS następuje na podstawie zaświadczenia o ukończeniu tematycznego kursu organizowanego przez SITN PZN lub pisemnego zaświadczenia IW – kierownika wyszkolenia LSN potwierdzającego doświadczenie w organizacji treningów sportowych, obejmującego ustawianie slalomów, przynajmniej przez trzy sezony w okresie pięcioletnim.
Po spełnieniu tych kryteriów i przedstawieniu stosownych zaświadczeń, zainteresowany może pisemnie aplikować o udział w jednodniowym egzaminie selekcyjnym, który organizowany będzie w Polsce na początku sezonu, po wpłynięciu minimum 4 wniosków.
Egzamin selekcyjny uwzględnia następujące elementy:
- – rozmowę, która pozwoli poznać motywy i plany kandydata związane z działalnością szkoleniową,
- – ustawienie SL i / lub GS,
- – prowadzenie zajęć narciarskich na stoku z grupą lub uczniem,
- – przedstawienie prezentacji na uzgodniony (z minimum 3-tygodniowym wyprzedzeniem) z kierownikiem komisji ds. asystentów temat.
Po pozytywnej ocenie komisji egzaminującej (składającej się minimum z 2 członków komisji) kandydat zobowiązany jest do odbycia 6-dniowego stażu w zakresie realizacji wyznaczonych zadań (prowadzi fragmenty zajęć zawsze w obecności IW – opiekuna stażu) na kursach KK i PI w jednej z trzech LSN wskazanych przez Przewodniczącego komisji ds. asystentów. Kandydat realizuje staż na własny koszt. Po uzyskaniu pozytywnej oceny z zakresu przygotowania technicznego, merytorycznego oraz kompetencji dydaktycznych przez IW – opiekuna stażu, kandydat uzyskuje status ASYSTENTA.
W następnym etapie przystępuje do stażu kolejno na technicznej i metodycznej części CKI. Nie ponosi kosztów uczestnictwa, jednak nie pobiera wynagrodzenia. Każdorazowo zobowiązany jest przedstawić przynajmniej jeden wykład autorski na zadany z wyprzedzeniem przez kierownika kursu temat. Po uzyskaniu pozytywnych opinii przez IW – opiekunów stażu, kandydat zobligowany jest do opracowania i złożenia artykułu o zaakceptowanej tematyce do Informatora Przedsezonowego.
ASYSTENT zobowiązany jest do aktywnego uczestnictwa w działaniach Stowarzyszenia. Po spełnieniu przedstawionych wymagań, kandydat do stopnia funkcyjnego Instruktora Wykładowcy przystępuje na wiosennej lub jesiennej kursokonferencji do obrony opracowanej wcześniej pracy, która otrzymała pozytywne recenzje przez wyznaczonego przez kierownika komisji ds. asystentów promotora i recenzenta. Po 20-minutowym wystąpieniu przewidziane są pytania z sali. Praca zostanie opublikowana na stronie internetowej Stowarzyszenia.
Warunkiem dopuszczającym do obrony pracy asystenckiej jest uzyskanie kwalifikacji Instruktora Zawodowego PZN (ISIA).
O przyznaniu stopnia funkcyjnego IW decyduje głosowanie członków Zarządu SITN. Negatywna opinia na temat przebiegu stażu obliguje kandydata do jego powtórzenia, zakłada się zmianę IW – opiekuna stażu. Dwukrotna negatywna ocena wyklucza udział w dalszej proce- durze. Kandydat otrzymuje od prowadzącego staż IW pisemne uzasadnienie podjętej decyzji.
Procedura ubiegania się o stopień IW od momentu zdania egzaminu selekcyjnego do obrony pracy nie może trwać dłużej niż 3 lata, chyba że wyniknie to z przyczyn organizacyjnych (np. zbyt duża liczba asystentów i brak miejsca na CKI).
Pozytywna ocena ze wszystkich etapów i terminowe spełnienie wymagań stanowią o nadaniu stopnia funkcyjnego Instruktora Wykładowcy PZN.
U W A G A :
W przypadku niedotrzymania terminów zaliczenia poszczególnych etapów lub ich niezaliczenia dopuszcza się jednokrotne powtórzenie kursu stażowego. W innym przypadku procedurę należy rozpocząć od spełnienia warunków wstępnych.
OBOWIĄZKI INSTRUKTORA WYKŁADOWCY :
- Podnosić swoją wiedzę teoretyczną oraz doskonalić umiejętności jazdy na nartach.
- Upowszechniać wiedzę poprzez publikacje na stronie internetowej Stowarzyszenia, pod- czas zebrań i konferencji instruktorów oraz w innych wydawnictwach i konferencjach z za- kresu sportów śnieżnych.
- Działać zgodnie z Wytycznymi Szkolenia oraz nauczać w oparciu o Program Nauczania SITN PZN.
- Pracować na potrzeby Stowarzyszenia podczas kursów organizowanych centralnie.
- Poddawać się okresowej weryfikacji.
PRAWA INSTRUKTORA WYKŁADOWCY :
- Instruktor Wykładowca ma prawo kierować procesem szkolenia w Licencjonowanej Szkole Narciarskiej zajmującej się szkoleniem przyszłej kadry instruktorskiej. Przed objęciem funkcji kierownika wyszkolenia w LSN A+B, nowo wypromowanych Instruktorów Wykładowców obowiązuje 2-letnia karencja / staż liczona od momentu nadania stopnia IW. W okresie stażu należy wykazywać się pełną aktywnością obowiązującą IW.
- Instruktor Wykładowca może zostać powołany do pracy w komisjach Stowarzyszenia.
- Instruktor Wykładowca ma prawo do specjalistycznych szkoleń organizowanych przez Stowarzyszenie.
WERYFIKACJA UPRAWNIEŃ SZKOLENIOWYCH
Misją SITN oraz Instruktorów Wykładowców jest utrzymywanie jak najwyższego poziomu naszej kadry szkoleniowej.
Od 2008 roku wydajemy plastikowe legitymacje IW z określoną 2-letnią datą ważności. Legitymacje IW były wydawane w okresach: 2008–2010, 2010–2012, 2012–2014, 2014–2016, 2016–2018, 2018-2020. W grudniu 2020 r. będą wydane nowe legitymacje IW z datą ważności 2022 (na podstawie aktywności w okresie grudzień 2018 – grudzień 2020).
Zarząd SITN wyraźnie określił co rozumie przez AKTYWNOŚĆ Wykładowcy w cyklu 2-letnim:
AKTYWNOŚĆ INSTRUKTORA WYKŁADOWCY PZN – to udział w warsztatach tematycznych na śniegu organizowanych przez Komisję Szkolenia w ramach Konferencji IWiA.
Aktualny kalendarz imprez centralnych zaczyna się już 12 października 2019 r., a kończy 26 kwietnia 2020 r. Poza imprezami krajowymi, znajdziemy też międzynarodowe, do udziału w których SITN PZN serdecznie zaprasza.
Na konferencjach IWiA odnotowujemy obecność i aktywność poszczególnych IW, a zwłaszcza ich udział w warsztatach na śniegu. Pozytywnie oceniamy również przygotowywanie materiałów do Informatora Przedsezonowego i na stronę www.sitn.pl. Unifikacja stopnia to też udział w kongresach międzynarodowych i innych imprezach zagranicznych.
Aktualnie (stan: wrzesień 2019 r.) mamy zarejestrowanych 97 Instruktorów Wykładowców PZN z legitymacjami ważnymi do 2020 roku oraz 7 Asystentów.
WERYFIKACJA FUNKCJI WYKŁADOWCY PZN
Funkcję wykładowcy można pełnić mając aktualne uprawnienia szkoleniowe i spełniając obowiązki Instruktora Wykładowcy PZN.
Aktualizacja na sezon 2019/2020 Wytyczne szkolenia, Kraków, 13.10.2019 r.
Pełna informacja dotycząca wymogów do kandydowania do funkcji wykładowcy, jego prawa i obowiązki w części dla członków Stowarzyszenia.