sitn.pl » Wiadomości » Sprawozdanie z kongresu Interski 2015 w Ushuaia, Argentyna (1)...
Wiadomości

Sprawozdanie z kongresu Interski 2015 w Ushuaia, Argentyna (1)...

20.09.2015
Ushuaia to niezwykłe miejsce. Jest najbardziej na poludnie wysuniętym miastem świata. Ma przedziwną architekturę, drewniane słupy telegraficzne z plątaniną kabli, dziurawe chodniki, czym przypomina trochę osadę z serialu „Przystanek Alaska". Jest to miasto portowe, a jednocześnie górski kurort narciarski. Z jednej strony lwy morskie wylegują się na przybrzeżnych wysepkach, z drugiej zaś o 25 minut jazdy samochodem czekają na nas ciągnące się po horyzont ośnieżone stoki, jak w Alpach.

Przez kongresowy tydzień staje się jeszcze bardziej niezwykłe, bo na 7 dni opanowuje je gromada świętujących i cieszących się czasem jak dzieci instruktorów narciarskich, snowboardowych, telemarkowych, biegowych i poruszających się na wszystkim, na czym da się ślizgać po śniegu. Jakieś dziwne uczucie wstępuje w miłośników narciarstwa z ponad 34 krajów, którzy dotarli na kongres Interski, trafiając tym razem niemal do krainy pingwinów. Podobną atmosferę odczuwało się również cztery lata temu w St. Anton i 8 lat temu w Korei, więc sprawiło to nie tylko to magiczne miejsce... Choć magia końca świata na pewno pomogła.

Wszyscy przybijają piątki, uśmiechają się do siebie, pomagają sobie nawzajem, i nawet "upadkowiczom" na demo-stoku biją brawo. I co najważniejsze wszystkim bardzo zależy, żeby podzielić się tym, co wiedzą i potrafią – na śniegu i w sali wykładowej. A dzięki temu, że taki panuje duch, to co mówią, piszą, pokazują na prezentacjach staje się jeszcze ciekawsze.To już nie liderzy narciarstwa w swoich krajach, niedostępni i wydaje się, że trochę zadzierający nosa, ale otwarci i mili ludzie z radością dzielący się swoją ogromną wiedzą i po prostu cieszący się ze wspólnej jazdy.

Oby ta otwartość pozostała nam na dłużej. Dzięki niej najlepsi otworzyli swoje podwoje i udostępnili, na co dzień pilnie strzeżone, materiały szkoleniowe. Narciarstwo stało się w czasie tego niezwykłego tygodnia egalitarne, a my przypomnieliśmy sobie, że rolą instruktora jest służyć naszym klientom najlepiej jak umiemy.
Za cztery lata (2019) czeka nas XXI kongres Interski w Pamporowie – świetnej stacji narciarskiej w Bułgarii. Będzie niedrogo i blisko, więc mam nadzieję, że wspólnie przeżyjemy kolejne wielkie święto narciarskie. Zapraszamy wszystkich instruktorów.

Z narciarskim pozdrowieniem

Jakub Grzymała

Komisja Promocji i Marketingu SITN PZN

PS. Aktualnie materiały merytoryczne są opracowywane.
Oczekujemy też na obiecany na zakończeniu spotkania Szefów Delegacji oficjalny film z przebiegu wydarzeń kongresowych (Otwarcie, przejazdy 23 DEMO TEAM-ów, Ceremonia zamknięcia).