Instruktor Wykładowca Narciarstwa Biegowego PASS
INSTRUKTOR WYKŁADOWCA NARCIARSTWA BIEGOWEGO PASS
Instruktor Wykładowca Narciarstwa Biegowego PASS – jest instruktorem zrzeszonym w Stowarzyszeniu, który z racji swych predyspozycji nauczycielskich, umiejętności technicznych jazdy na nartach oraz wiedzy, uczy przyszłych instruktorów.
Instruktor Wykładowca jest stopniem funkcyjnym, co oznacza, że funkcję nauczyciela wykonuje się na potrzeby Stowarzyszenia realizując jego wytyczne szkoleniowe. Funkcja Wykładowcy podlega weryfikacji. Spełnienie wymogów uprawnia do nauczania przyszłej kadry instruktorskiej.
PROCEDURA UZYSKANIA FUNKCJI WYKŁADOWCY
Rozpoczęcie drogi do otrzymania uprawnień do szkolenia kadry następuje po minimalnie 3-letnim okresie pracy jako Instruktor PZN, POL-SKI Instruktor NB lub Trener PZN. Praca instruktora może być potwierdzona w rocznych sprawozdaniach Licencjonowanej Szkoły Narciarskiej.
1) Spełnienie warunków wstępnych:
a) wysokie umiejętności techniczne w obu technikach biegowych, udokumentowane wynikami egzaminu praktycznego na CKI (minimum 9.0 pkt. z każdej ewolucji technicznej)
b) trenerzy min. II klasy PZN (specjalizacja AWF) w biegach narciarskich mogą aplikować po zaliczeniu egzaminu praktycznego na CKI (min. 9.0 pkt z każdej ewolucji technicznej). UWAGA! – wyjątek od zaliczenia egzaminu stanowią Trenerzy PZN, którzy byli zawodnikami kadry narodowej w kategorii junior lub senior, a którzy w momencie aplikowania mają przerwę po karierze zawodniczej nie większą niż 10 lat.
c) udział w Mistrzostwach Polski Instruktorów SITN (warunek ten może być przesunięty na kolejny sezon)
d) minimum trzyletni staż instruktorski (42 dni potwierdzonej sprawozdaniem posezonowym praktyki w LSN lub klubie sportowym o profilu narciarstwo biegowe)
2) Indywidualne złożenie wniosku o kandydowanie do stopnia IW. Wniosek musi być wsparty opinią LSN lub KS. Dopuszczalne jest aplikowanie osób niezwiązanych z LSN.
3 Egzamin selekcyjny
Egzamin ma na celu sprawdzenie Kandydata na IW w zakresie przygotowania technicznego, merytorycznego oraz jego kompetencji dydaktycznych, odbywa się podczas CKI lub Unifikacji (2 pełne dni). Na końcową ocenę i zaliczenie egzaminu składają się:
a) przygotowanie i złożenie do Podkomisji Asystentów Biegowych pisemnej pracy na zadany wcześniej temat (około 3 tygodni przed CKI) – 20% oceny końcowej
b) poprowadzenie jednego wykładu na CKI lub Unifikacji przed grupą, na temat ustalony wcześniej z prowadzącym kurs IW – 30% oceny końcowej
c) poprowadzenie zajęć praktycznych na śniegu z grupą, na zadany wcześniej temat (wg programu CKI lub Unifikacji) – 50% oceny końcowej
Kandydat otrzymuje zaliczenie egzaminu po uzyskaniu minimum 70% z każdego działu. Do oceny Podkomisja wyznacza dwie osoby, prowadzącego CKI lub Unifikację IW (opiekun egzaminu) oraz innego IW do oceny pracy pisemnej. Uzyskanie negatywnej końcowej oceny egzaminu (poniżej 70%) wymaga pisemnego uzasadnienia przez opiekuna egzaminu.
Kandydat po pozytywnym zaliczeniu egzaminu, otrzymuje status ASYSTENTA.
UWAGA! Kandydaci, którzy w sezonie 2023/2024 są w trakcie uzyskiwania stopnia IW, ze „starymi” uprawnieniami bez części nartorolkowej, zobligowani są odbyć kurs nartorolkowy w formie asystenta prowadzącego zajęcia podczas stażu asystenckiego (2 dni)! Nowi kandydaci na IW (zweryfikowani na starych zasadach, bez kursu nartorolkowego, zobligowani są odbyć staż asystencki również w formie dodatkowych 2 dni nartorolkowych, jako asystent prowadzącego zajęcia).
4) Staż asystencki:
Staż asystencki trwa 7 dni na śniegu + 2 dni na nartorolkach, polega na udziale ASYSTENTA
w całym CKI pod okiem opiekuna stażu (prowadzącego CKI IW ).
a) ASYSTENT prowadzi fragmenty oraz całe bloki zajęć praktycznych, aktywnie uczestniczy w każdym aspekcie prowadzenia kursu. Od ASYSTENTA wymagane jest wykazanie się wiedzą niezbędną do nauczania według Programu Nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem metodyki. ASYSTENT ma zadanie prowadzić również zadane wykłady, posiadać wiedzę z zakresu NRS, historii i innych działów wykładów teoretycznych ujętych w programie kursu. Aktywnie pomaga prowadzącemu kurs we wszystkich sprawach organizacyjnych, w tym organizacji zawodów biegowych, ocenia również podczas egzaminu jako egzaminator wspomagający.
b) po udziale w całym CKI (łącznie z nartorolkami) uzyskanie pozytywnej opinii prowadzącego kurs IW
– wyznaczenie promotora pracy asystenckiej
– wyznaczenie tematu pracy asystenckiej
– prezentacja konspektu pracy na zadany temat podczas jednej z kursokonferencji (najlepiej wiosennej) i uczestnictwo w warsztatach praktycznych na śniegu
– publikacja artykułu w Informatorze SITN
– złożenie w wyznaczonym terminie pisemnej pracy asystenckiej w formie i ilości określonej przez Biuro SITN, tak by mogła być zrecenzowana minimum trzy tygodnie przed obroną.
5) Obrona pracy asystenckiej podczas jednej z kursokonferencji (najlepiej jesiennej) w formie prezentacji multimedialnej.
UWAGA: Od momentu uzyskania statusu ASYSTENTA do obrony pracy, nie może minąć dłużej niż 3 lata (36 miesięcy). W tym czasie ASYSTENT ma obowiązek uczestniczyć we wszystkich warsztatach organizowanych przez Komisję NB oraz przynajmniej jednej kursokonferencji rocznie (wiosennej lub jesiennej) organizowanej przez Stowarzyszenie. Obecność weryfikuje Podkomisja ds. Asystentów.
Pozytywna ocena ze wszystkich etapów i terminowe spełnienie wymagań stanowią o nadaniu stopnia Instruktora Wykładowcy Narciarstwa Biegowego PASS.
W przypadku niedotrzymania terminów zaliczenia poszczególnych etapów lub ich niezaliczenia, procedurę należy rozpocząć od spełnienia warunków wstępnych.
OBOWIĄZKI IW NARCIARSTWA BIEGOWEGO PASS
Instruktorzy Wykładowcy stanowią grupę najlepiej przygotowanych instruktorów i z racji tego przygotowania, odpowiadają za upowszechnianie wiedzy teoretycznej i praktycznej w Stowarzyszeniu.
1. Podnoszenie swojej wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie technik biegowych podczas pracy, jak i na warsztatach organizowanych przez Stowarzyszenie podczas kursokonferencji wiosennej lub przed zimą. Każdy IW aplikujący do prowadzenia CKI lub Unifikacji w danym sezonie musi potwierdzić uczestnictwo w warsztatach w sezonie poprzedzającym.
2. Upowszechnianie wiedzy poprzez publikacje na stronie internetowej Stowarzyszenia, podczas kursokonferencji lub w wydawnictwach SITN, przynajmniej raz na dwa lata.
3. Działanie zgodnie z Wytycznymi Szkolenia oraz nauczanie w oparciu o Program Nauczania Narciarstwa Biegowego SITN oraz aktualny NRS wydawany przez PZN.
4. Poddawanie się co najmniej raz na dwa lata sprawdzianom umiejętności jazdy podczas warsztatów biegowych (kursokonferencja). Niewystarczające umiejętności narciarskie nie eliminują z grona IW, pod warunkiem aktywnej działalności twórczej (publikacje). Eliminują jedynie z możliwości prowadzenia centralnych kursów kadrowych.
5. Z racji wysokich wymagań kondycyjnych prowadzącego kursy kadrowe, IW powinien świadomie i celowo dbać o dobrą kondycję nie tylko w zimie, ale i w okresie przygotowawczym.
6. Praca na potrzeby Stowarzyszenia podczas kursów organizowanych centralnie oraz podczas warsztatów kursokonferencyjnych.
PRAWA IW NARCIARSTWA BIEGOWEGO PASS
1. Instruktor Wykładowca ma prawo kierować procesem szkolenia w LSN zajmującej się szkoleniem przyszłej kadry instruktorskiej narciarstwa biegowego.
2. Instruktor Wykładowca może zostać powołany do prowadzenia kursów centralnych przez Komisję NB.
3. Instruktor Wykładowca może zostać powołany do pracy w komisjach Stowarzyszenia.
4. Instruktor Wykładowca ma prawo do specjalistycznych szkoleń (warsztatów) organizowanych przez Stowarzyszenie, w tym kurs na stopień POL-SKI Instruktora Narciarstwa Biegowego.
5. Prawo noszenia odznaki Instruktora Wykładowcy Narciarstwa Biegowego PASS.
WERYFIKACJA UPRAWNIEŃ SZKOLENIOWYCH
Od Instruktora Wykładowcy, jak od każdego Instruktora, wymagamy ciągłego uaktualniania swoich wiadomości. Aktywność IW w cyklu dwuletnim to obecność i czynny udział w warsztatach tematycznych podczas kursokonferencji IWiA, pomoc w organizacji lub udział w Mistrzostwach Polski Instruktorów.
Przedłużenie funkcji Wykładowcy jest możliwe również na podstawie przedstawionych lub opublikowanych na forum SITN wystąpień oraz przygotowań materiałów do Informatora SITN.
Wykładowcy, którzy z różnych powodów nie spełniają wymogów określonych w regulaminie, zostaną zawieszeni w funkcji Wykładowcy. Uprawnienia szkoleniowe odzyskują po poddaniu się unifikacji (podczas warsztatów biegowych na kursokonferencji IW ).
Aktualizacja na sezon 2023/2024 Wytyczne szkolenia str. 56-59, Kraków, 14.10.2023 r.