INSTRUKTOR WYKŁADOWCA NARCIARSTWA TELEMARKOWEGO PASS
INSTRUKTOR WYKŁADOWCA NARCIARSTWA TELEMARKOWEGO PASS
Instruktor Wykładowca NARCIARSTWA TELEMARKOWEGO PASS – to Instruktor Telemarku, członek Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa, który z racji swych predyspozycji dydaktycznych, wysokich umiejętności jazdy na nartach oraz kompleksowej wiedzy z zakresu sportów śnieżnych, uczy przyszłych instruktorów, swoją postawą stanowiąc wzór do naśladowania.
Instruktor Wykładowca jest stopniem funkcyjnym, co oznacza, że funkcję nauczyciela wykonuje na potrzeby Stowarzyszenia, realizując jego wytyczne szkoleniowe. Funkcja wykładowcy podlega weryfikacji i jest zależna od aktywności w SITN oraz wymogów określonych przez Komisję Telemarku w Wytycznych Szkolenia.
PROCEDURA UZYSKANIA STOPNIA INSTRUKTORA WYKŁADOWCY NARCIARSTWA TELEMARKOWEGO PASS
Rozpoczęcie drogi do uzyskania prawa do szkolenia kadr instruktorskich następuje po minimum 2-letnim stażu jako Instruktor Telemarku. Praktyka instruktorska w zakresie nauczania jazdy telemarkiem, musi być potwierdzona w corocznych sprawozdaniach posezonowych Licencjonowanej Szkoły Narciarskiej.
Kolejność etapów uzyskiwania uprawnień IW:
1. Spełnienie warunku wstępnego:
a. uzyskanie, podczas Mistrzostw Polski Instruktorów Telemarku, w konkurencji Sprint Classic, czasu przejazdu nie gorszego niż 112% (w przypadku mężczyzn) lub 120% (w przypadku kobiet) od czasu obliczeniowego wyznaczonego ze średniej wyników 5-ciu najlepszych Instruktorów MPI Telemarku.
b. uzyskanie w Jeździe Technicznej (podczas Mistrzostw Polski Instruktorów) średnio minimum 8,5 pkt. ze wszystkich ocenianych ewolucji.
2. Indywidualne złożenie wniosku o kandydowanie do stopnia IW. Wniosek musi być wsparty opinią (opiniami) Kierownika (Kierowników) Wyszkolenia LSN.
3. Zdanie egzaminu selekcyjnego, w czasie Centralnego Kursu Instruktorskiego Telemarku – obu jego części, w skład którego wchodzi:
a. Przeprowadzenie zajęć praktycznych – lekcji egzaminacyjnej według zasad kształcenia nauczycieli, hospitowanej przez dwóch Instruktorów Wykładowców, podczas CKIT stanowiącej 50% oceny całości egzaminu.
b. Zaprezentowanie wykładu w formie prezentacji multimedialnej (na zadany minimum 3 tygodnie wcześniej – przed CKIT – temat) stanowiącej 30% oceny całości egzaminu.
c. Przeprowadzenie treningu Sprintu Klasycznego podczas CKIT – (20% oceny całości egzaminu)
Po zdaniu egzaminu selekcyjnego kandydat uzyskuje status ASYSTENTA.
4. Staż asystencki:
ASYSTENT zobowiązany jest do aktywnego uczestnictwa w działaniach Stowarzyszenia.
ODBYCIE STAŻU:
Asystent zobowiązany jest do odbycia dwóch staży. Pierwszego na kursie na stopień Pomocnika Instruktora Telemarku oraz drugiego na kursie na stopień Instruktora Telemarku. W trakcie tych staży obliguje się go do prowadzenia zajęć praktycznych pod okiem IW prowadzącego kurs, demonstrowania ewolucji oraz korygowania błędów, wykazywania się wiedzą niezbędną do nauczania zgodnego z Programem Nauczania Narciarstwa Telemarkowego PASS, prowadzenia wykładów na zadane tematy, udzielaniu aktywnej pomocy IW we wszystkich sprawach związanych z realizacją kursu, udziału w egzaminie jako egzaminator wspomagający. Oceny stażu dokonuje IW pełniący funkcję kierownika kursu.
Po uzyskaniu pozytywnej opinii prowadzącego kurs IW następuje:
– wyznaczenie promotora pracy asystenckiej
– wyznaczenie tematu pracy asystenckiej
– prezentacja konspektu pracy na zadany temat podczas jednej z kursokonferencji
– złożenie w wyznaczonym terminie pisemnej pracy asystenckiej w formie i ilości określonej przez Biuro SITN, tak by mogła być zrecenzowana minimum trzy tygodnie przed obroną.
5. Obrona pracy asystenckiej na zadany temat podczas kursokonferencji w formie prezentacji multimedialnej (praca w formie pisemnej i multimedialnej prezentacji w 3 egzemplarzach do złożenia w Biurze SITN). Wygłoszenie pracy (podczas KKIWiA) oraz jej opublikowanie (na stronie internetowej SITN).
UWAGA: Od momentu uzyskania statusu ASYSTENTA do obrony pracy, nie może minąć dłużej niż 3 lata (36 miesięcy).
Pozytywna ocena ze wszystkich etapów i terminowe spełnienie wymagań stanowią o nadaniu stopnia Instruktora Wykładowcy Telemarku PASS. O przyznaniu stopnia funkcyjnego IW decyduje głosowanie członków Zarządu SITN.
W przypadku niedotrzymania terminów zaliczenia poszczególnych etapów lub ich niezaliczenia, procedurę należy rozpocząć od spełnienia warunków wstępnych. Negatywna opinia na temat przebiegu stażu obliguje kandydata do jego powtórzenia,
OBOWIĄZKI IW NARCIARSTWA TELEMARKOWEGO PASS
Instruktorzy Wykładowcy stanowią grupę najlepiej przygotowanych instruktorów i z racji tego przygotowania, odpowiadają za upowszechnianie wiedzy teoretycznej i praktycznej o swojej dyscyplinie w Stowarzyszeniu.
Do ich obowiązków należy:
1. podnoszenie swojej wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie technik Telemarku tak podczas pracy, jak i na warsztatach organizowanych przez Stowarzyszenie. podczas wiosennej KKIWiA. Każdy IW aplikujący do prowadzenia CKI lub Unifikacji w danym sezonie musi potwierdzić uczestnictwo w warsztatach w sezonie poprzedzającym,
2. upowszechnianie wiedzy poprzez publikacje na stronie internetowej Stowarzyszenia, podczas kursokonferencji lub w wydawnictwach SITN, przynajmniej raz na dwa lata,
3. działanie zgodnie z Wytycznymi Szkolenia oraz nauczanie w oparciu o Program Nauczania Narciarstwa Telemarkowego SITN oraz aktualny NRS,
4. poddawanie się co najmniej raz na dwa lata sprawdzianom umiejętności jazdy podczas warsztatów telemarkowych (KKIWiA). Niewystarczająca forma narciarska nie eliminuje z grona IW pod warunkiem aktywnej działalności twórczej (publikacje). Uniemożliwia ona jednak prowadzenie centralnych kursów kadrowych,
5. świadome i staranne dbanie o dobrą kondycję nie tylko w zimie, ale i w okresie przygotowawczym,
6. praca na potrzeby Stowarzyszenia podczas kursów organizowanych centralnie oraz podczas warsztatów na kursokonferencji.
PRAWA IW NARCIARSTWA TELEMARKOWEGO PASS
IW Telemarku ma prawo do:
1. kierowania procesem szkolenia w LSN zajmującej się szkoleniem przyszłej kadry instruktorskiej telemarku,
2. zostania powołanym do pracy w komisjach Stowarzyszenia,
3. prowadzenia specjalistycznych szkoleń (warsztatów) organizowanych przez Stowarzyszenie, w tym kursu na stopień Pomocnika Instruktora Telemarku, Instruktora Telemarku oraz Unifikacji,
4. noszenia odznaki Instruktora Wykładowcy Telemarku PASS.
WERYFIKACJA UPRAWNIEŃ SZKOLENIOWYCH
Od Instruktora Wykładowcy, jak od każdego Instruktora, wymagane jest ciągłe uaktualniania swoich wiadomości. Aktywność IW w cyklu dwuletnim to obecność i czynny udział w warsztatach tematycznych podczas kursokonferencji IWiA oraz udział w Mistrzostwach Polski Instruktorów Telemarku.
Przedłużenie funkcji Wykładowcy jest możliwe również na podstawie przedstawionych lub opublikowanych na stronie SITN wystąpień oraz przygotowań materiałów do Informatora SITN.
Wykładowcy, którzy z różnych powodów nie spełniają dotyczących ich wymogów określonych w Wytycznych Szkolenia, zostaną zawieszeni w funkcji Wykładowcy. Uprawnienia szkoleniowe odzyskują po poddaniu się unifikacji (podczas kursokonferencji IWiA).
Aktualizacja na sezon 2023/2024 Wytyczne szkolenia str. 66-68, Kraków, 14.10.2023 r.