Szkolenie
Stowarzyszenie zajmuje się szkoleniem narciarzy na wszystkich poziomach umiejętności.
SCHEMAT SZKOLENIA SITN PZN aktualizacja 2022/2023
W naszym serwisie można znaleźć informacje o szkoleniu podstawowym, które prowadzą nasze Licencjonowane Szkoły Narciarskie. Wybierając odpowiednią ofertę możesz rozpocząć naukę od początku, albo doskonalić posiadane już umiejętności. Jeżeli masz zacięcie sportowe, znajdziesz kursy jazdy sportowej, freeridowe i wiele innych.
Dla ambitnej młodzieży od 12 lat proponujemy kursy na stopień DEMONSTRATORA SZKOLNEGO - pierwszy krok w drodze do stopnia instruktorskiego.
Starsza młodzież (od 16 lat) może doskonalić swoje umiejętności narciarskie pod kątem przyszłego zawodu instruktora na tzw. kursie kwalifikacyjnym. Kurs ten daje dobre przygotowanie do pierwszego kursu na stopień POMOCNIKA INSTRUKTORA PZN. Kursy te prowadzą w imieniu Stowarzyszenia szkoły z licencją A+B.
Po odbyciu stażu w LSN (1 tydzień - 7 dni) oraz ukończeniu z wynikiem pozytywnym Centralnego Kursu na stopień Instruktora SITN można zostać INSTRUKTOREM SITN. Stopień Instruktor SITN jest etapem na drodze podnoszenia kwalifikacji instruktorskich. Od sezonu 2022/2023 Centralny Kurs Instruktora SITN się obligatoryjny. Ścieżka podnoszenia kwalifikacji ze stopnia Pomocnika Instruktora PZN na stopień Instruktora PZN przestała obowiązywać wraz z końcem sezonu 2021/2022.
Szkolenie na stopień związkowy INSTRUKTORA PZN jest prowadzone centralnie. Aby je rozpocząć musisz już być członkiem SITN-PZN.
Zostając INSTRUKTOREM PZN stajesz się również instruktorem amatorem i masz prawo do międzynarodowej legitymacji IVSI.
Stowarzyszenie organizuje również kursy specjalistyczne: kurs lawinowy, kurs ski-turowy, kurs ustawiania slalomów i inne. Są one dostępne w pierwszej kolejności dla członków SITN-PZN, a pełne informacje o tych kursach można znaleźć tylko w części dla członków SITN.
SITN-PZN kształci również instruktorów w innych dyscyplinach sportów śnieżnych: w narciarstwie biegowym oraz telemarku.
Od sezonu 2022/2023 organizowany jest Centralny Kurs Instruktora Zawodowego PZN pozwalający otrzymać stopień INSTRUKTORA ZAWODOWEGO PZN oraz (ISIA), który to stopień jest uznawany w wielu krajach świata, głównie w Szwajcarii.
Jak zostać Instruktorem PZN w Biegach Narciarskich.
SCHEMAT SZKOLENIA I CERTYFIKACJI INSRUKTORÓW NARCIARSTWA BIEGOWEGO SITN PZN 2022/2023
ETAP "WSTĘPNY"
KURS KWALIFIKACYJNY - Organizatorem kursów pozostają bez zmian LSN A+B, Licencjonowane Szkoły Biegowe lub centralnie przez SITN.
Kurs kwalifikacyjny nie jest obowiązkowy lecz dobrowolny – trwa 4 dni śniegowe. Jest kursem przeznaczonym dla osób, które mają ukończone 16 lat i są zainteresowane przyszłą pracą Instruktora Biegowego PZN. Na kursie tym prowadzony jest głównie trening techniczny przygotowujący do uczestnictwa w kursie instruktorskim. Kurs kończy się egzaminem końcowym.
ETAP "1"
OBOWIĄZKOWA CZĘŚĆ TEORETYCZNA
Aby wstąpić na ścieżkę do uzyskania tytułu Instruktora PZN w biegach narciarskich, należy zaliczyć z wynikiem pozytywnym część teoretyczną Centralnego Kursu Instruktora PZN, wspólną dla wszystkich konkurencji narciarskich.
Kurs ten odbywa się jesienią, przed sezonem zimowym.
ETAP "2"
EGZAMIN KWALIFIKACYJNY jest przeznaczony dla instruktorów innych sportów śnieżnych oraz osób, które nie posiadają udokumentowanej kariery zawodniczej z minimum III klasą sportową, a mają odpowiednie umiejętności techniczne (w obu technikach CL&SK). Egzamin mogą organizować wszystkie uprawnione szkoły z licencją A+B lub LSN Biegowe ewentualnie centralnie przez SITN.
Egzamin przeprowadza kierownik wyszkolenia LSN lub wyznaczony egzaminator SITN. Egzamin kwalifikacyjny może odbyć się wspólnie z egzaminem końcowym na kursie kwalifikacyjnym.
Do szkolenia na ETAPIE 3 i 4 przystąpić mogą:
– absolwenci pozytywnie zaliczonej części teoretycznej wspólnej dla wszystkich konkurencji narciarskich,
– absolwenci, po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu na Kursie Kwalifikacyjnym,
– kandydaci, po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego,
– zawodnicy biegów narciarskich i biathlonu legitymujący się co najmniej III klasą sportową.
ETAP "3"
Kurs Instruktorski, trwający 7 dni śniegowych, jest kursem głównie dydaktycznym z równoczesnym prowadzeniem treningu technicznego . Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu, w tym egzaminu technicznego ze średnią oceną 7/10 oraz wykazanie się szczególnymi predyspozycjami dydaktycznymi uzyskuje się stopnień POMOCNIKA NSTRUKTORA PZN BIEGÓW .
Po zdaniu egzaminu i po uregulowaniu przynależności do SITN uzyskuje się legitymację uprawniającą do prowadzenia szkolenia w licencjonowanej szkole narciarskiej oraz prawo noszenia odznaki i emblematu funkcyjnego.
Pomocnik Instruktora Biegów PZN zobowiązany jest do okresowej unifikacji stopnia, co 3 lata. Może przystąpić do poprawy egzaminu technicznego na Instruktora PZN w ciągu 2 lat (24 miesiące).
ETAP "4"
Kurs instruktorski składa się z trzech części: teoretycznej, narciarskiej i nartorolkowej. Część teoretyczna jest wspólna dla wszystkich dyscyplin narciarskich i jest realizowana zdalnie jesienią (w tym roku [2021] w listopadzie). Część narciarska, trwająca 7 dni śniegowych, jest kursem głównie dydaktycznym z równoczesnym prowadzeniem treningu technicznego na wysokim poziomie. Egzamin należy zaliczyć ze średnią oceną 8/10. Po zaliczeniu egzaminu, kursanci zostają dopuszczeni do części nartorolkowej, którą należy zaliczyć w ciągu 2 lat.
Część nartorolkowa, trwająca 2 dni szkoleniowe, odbywa się w okresie bezśnieżnym, po jej pozytywnym zaliczeniu i uregulowaniu przynależności do SITN PZN otrzymuje się legitymację INSTRUKTORA PZN BIEGÓW wraz z odznaką funkcyjną. Instruktor PZN Biegów może prowadzić samodzielnie szkolenie zarówno narciarskie, jak i nartorolkowe. Instruktor PZN Biegów zobowiązany jest do okresowej unifikacji stopnia, co 3 lata. Może wykupić legitymację IVSI (Międzynarodowego Stowarzyszenia Instruktorów Amatorów ) po odbyciu pierwszej unifikacji.
INSTRUKTOR WYKŁADOWCA jest to stopień funkcyjny Instruktora PZN Biegów, przyznawany po spełnieniu wymagań stawianych przez Komisję Biegów oraz Podkomisję Asystentów Biegowych.
Skrócony schemat pozyskania stopnia Instruktora Wykładowcy w Biegach Narciarskich:
A) Warunki wstępne:
- wysokie umiejętności techniczne w obu technikach biegowych (cl & sk), udokumentowane wynikami egzaminu praktycznego na CKI (minimum 9.0 z każdej ewolucji technicznej),
- po pierwszej unifikacji,
- minimum trzyletni staż instruktorski (42 dni potwierdzonej sprawozdaniem posezonowym praktyki w LSN lub klubie sportowym o profilu narciarstwo biegowe),
- trenerzy min. II klasy PZN w Biegach Narciarskich, z udokumentowaną min. 3-letnią praktyką w klubie sportowym mogą aplikować po zaliczeniu egzaminu praktycznego na CKI (minimum 9.0 z każdej ewolucji technicznej),
- udział w Mistrzostwach Polski Instruktorów SITN PZN.
B) Indywidualne złożenie wniosku o kandydowanie do stopnia IW. Wniosek musi być wsparty opinią LSN lub KS.
Dopuszczalne jest aplikowanie osób nie związanych z LSN.
C) EGZAMIN SELEKCYJNY: praca pisemna + 2 pełne dni podczas Centralnego Kursu Instruktorskiego lub Unifikacji.
D) STAŻ ASYSTENCKI: udział w całym Centralnym Kursie Instruktorskim.
E) Publikacja artykułu w Informatorze Przedsezonowym.
F) OBRONA PRACY ASYSTENCKIEJ.
Spełnienie wymagań zawartych w wytycznych szkoleniowych na sezon 2022/2023 i pozytywna ocena na wszystkich etapach, stanowią o nadaniu stopnia Instruktora Wykładowcy Narciarstwa Biegowego.